وحدت حوزه و دانشجو

وحدت حوزه و دانشجو

از رهنمود های امام خمینی رحمه الله که می توان به عنوان آثار انقلاب فرهنگی و پیامد های فرخنده انقلاب اسلامی  دانست، وحدت حوزه و دانشگاه است. طبق بیانات حضرت امام خمینی رحمه الله در نوروز سال 59 اعلام فرمود، گسترش پژوهش های علمی و معارف بلند و عمیق اسلام را به عنوان هدف اصلی انقلاب فرهنگی می باشد. این هدف والا، دانشگاه و حوزه را برای تلاش مشترک به سوی هم کشاند و در فضای سیاسی آن زمان، باب مشارکت و وحدت حوزه و دانشگاه را بازکرد.

سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

بیست و هفتم آذرماه، یادآور شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح ( 1358 ه.ش ) است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود. این عالم ربانی در راه تحقق این اندیشه و هدف والا که از اندیشه بلند امام خمینی رحمه الله بود، تلاش های بسیاری انجام داد. به پاس فعالیت های چشم گیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری این دو قشر اندیشمند، روز 27 آذر – روز وحدت حوزه و دانشگاه – نام گذاری شده است.

حوزه علیمه

جایگاه حوزه های علمیه در جامعه دینی و نظام ما مهم هستند. حوزه ها در حرکت اسلامی و تربیت جامعه نقش سرنوشت ساز دارند. با نگاهی به تاریخ کشورمان در می یابیم که عالمان حوزه های علیمه سرپرستی و هدایت جامعه را بر عهده داشته و در حوادث و به ویژه مبارزات مردم علیه طاغوت و حکومت های جائز زمان خویش، همگام با مردم  قیام کرده اند. با پیروزی انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی مسئولیت حوزویان در جامعه سنگین تر شد.

دانشگاه

جایگاه دانشگاه در حوزه آموزش و اندیشه های علمی جامعه بوده و هدف والای آن پیشبرد جامعه به سوی مقاصد بلند فرهنگی و اجتماعی است. دانشگاهیان به عنوان افرادی روشن فکر، که از افق بالاتری جامعه را می نگرند، می توانند در هدایت جامعه به سوی رشد و تعالی نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

طبق بیانات مقام معظم رهبری در مورد وحدت حوزه و دانشگاه

ترکیب این دو نهاد علمی، ترکیبی است که اگر به درستی، زوایای معنای رمزی آن شناخته شود، برای کشور و آینده خوب است و برای دشمنان و نیروهای مهاجم کینه ورز خارجی و ایادی آن‌ها بسیار تلخ و گزنده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *