نهضت سواد آموزی حق حیات مردم است

نهضت سواد آموزی حق حیات مردم است

بنا به گزارش پایگاه خبری بشارت قدس ، رهبر معظم انقلاب 7 دی ماه سال 71 در دیدار با مسئولین نهضت سواد آموزی ، به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی بیاناتی را فرمودند. از جمله اینکه نهضت سواد آموزی حق حیات مردم است. در این بخش خبری به نقل بیانات مقام معظم رهبری می پردازیم.

مقام معظم رهبری خطاب به مسئولین نهضت سوادآموزی فرمودند: خدا را شکرگزاریم که توفیق خدمت در نهضت سواد آموزی را به شما داد؛ و باز شکرگزاریم که توانستید به این وظیفه، به شکل خوب و مطلوبی عمل کنید.

امتیازات نهضت سواد آموزی

بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، نهضت سواد آموزی دارای دو امتیاز است.

اولین امتیاز آن ، با سواد شدن افراد بی سواد است.

و دومین امتیاز آن ، بردن تعلیم و تعلم به اقصی نقاط کشور که یک فضیلت و حسنه محسوب می شود.

تشویق یادگیری مردم در کلاس های سوادآموزی

مقام معظم رهبری فرمودند، اگر امکان این موضوع بود که برنامه ای از تلویزیون پخش شود تا همه با سواد شود، خوب بود. اما آموزش ، تعلیم و تعلم در کلاس و روح فراگیری در بیرون از منزل ، امر دیگری است. این فضیلتی است که نهضت سوادآموزی از آن بهره مند می باشد. معلمان نهضت سوادآموزی خانه های مردم را میزنند و از آن ها درخواست می کنند که بیایید و درس بخوانید.  

تفاوت سیستم آموزشی قبل و بعد از انقلاب

با وجود این که در برهه ای از زمان سپاه دانش که افرادش ، جوانان ما بودند و در مواردی خیلی خوب کار می کردند ، اما این تشکیلات جنبه قهر و غلبه داشت و جنبه رئیس بودن و حکم راندن داشت. اما در نهضت سوادآموزی حالت رفق ، مدارا و تبلیغ وجود دارد و این امتیاز ، نهضت سواد آموزی است.

‌رشد و توسعه کشور به وسیله بازوهای اجرایی باسواد

برنامه ریز های کشور گاهی با حذف یا تقویت ، پول دادن به یکی و ندادن به دیگری و یا کم کردن درصدی از آن و یا اضافه کردن به دیگری و توجه نکردن به رشد و توسعه کشور با داشتن بازوهای اجرای با سواد ، باعث اسقاط این برنامه می شوند. با ملاحظه کردن روستاها و اینکه اگر آن ها سواد داشته باشند و توصیه های کشاورزی و بهداشتی را بخوانند ، در وظایف و کارهایی که به عهده آن هاست ، مستقیما اثر می گذارد.

استعدادهای درخشان در مناطق کوچک وجود دارد ، اما تا با سواد نشوند ، استعدادهایشان آشکار نمی شود. با آموزش و با سواد شدن آن ها می توان به رشد و تقویت این استعدادها کمک کرد و از آن ها بهره جست.

حداقل کردن پرسنل اداری و ستادی در نهضت سواد آموزی

طبق بیانات مقام معظم رهبری ، با توسعه و وارد کردن افراد به میدان کار و به حداقل رساندن پرسنل اداری و ستادی ، نتیجه عمل زود بر می گردد و عکس العمل را زود می توان مشاهده کرد. در صورتی که در یک اداره تعداد لایه ها زیاد باشند ، حالت جسم های چربی دار به خود می گیرند که با زدن تلنگر به آن ها ، متوجه نمی شوند. اما با زدن تلنگر به یک فرد لاغر ، اثرش زود به عصب می رسد و تلنگر را می فهمد.

حقیقتاً نهضت سوادآموزی در کشور ما بر بخش عظیمی از مردم حقِ حیات دارد

توصیه های رهبری در نهضت سوادآموزی

” سعی کنید این سازمان، گرفتار لایه‌های اداری نشود. برای چه، یک کار را بین پنج، شش نفر تقسیم کنند؟ این‌ها کار‌های خوبی نیست و نباید این‌طور انجام شود. شما الحمدلله از این جهت سبکید؛ سبک و فرز. ان‌شاءالله خداوند کمک می‌کند. خداوند آقای قرائتی عزیز ما را، که حقیقتاً جزو آن موجود‌های با برکت جمهوری اسلامی هستند، حفظ کند. در قرآن، از قول حضرت عیسی (ع) است: «وجعلنی مبارکاً این ما کنت … (سوره مریم ، آیه 31)» واقعاً ایشان مصداق آیه‌اند و هر جا هستند، مایه‌ی برکتند. خداوند ایشان را برای ما، برای شما و برای این کار‌ها و هدف‌ها حفظ کند. شما الحمدلله کار را خوب پیش بردید؛ بعد از این هم، همین گونه باشد.”

منبع: خبرگزاری میزان

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *