جزئیات راهبردی از عملیات حزب الله در جنگ 33 روزه

جزئیات راهبردی از عملیات حزب الله در جنگ 33 روزه

بنا به گزارش مجله خبری جمعیت فرهنگی و مذهبی بشارت قدس ، سردار سلیمانی در اولین گفتگو با سایت نشر آثار مقام معظم رهبری در مورد جزئیات راهبردی از عملیات حزب الله در جنگ 33 روزه ،سخن گفت. برای مطالعه بیانات ایشان با ما همراه باشید.

جزئیات راهبردی از عملیات حزب الله از زبان سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس

” هنوز موضوعاتی وجود دارد که پیرامون جنگ 33 روزه نمی توان گفت. قریب 13 سال از این جنگ می گذرد هنوز سالهای زیادی وقت است که بخشی از اسرار این جنگ در آنچه که حزب الله عمل کرد به صورت سری باقی بماند.

یکی از اقدامات حزب الله ضمن اینکه جنبه نظامی داشت جنبه روانی شدید هم داشت ، یعنی هم عملیات نظامی می کرد و هر مرحله ای دشمن را در یک نقطه جغرافیایی از سرزمین فلسطین اشغالی به چالش می کشید و هم از نظر روانی دشمن را دچار یک گیجی سنگین کرده بود.

نقطه دوم در بکارگیری ابزار،  دشمن تصورش این بود که درحجم عملیاتی که انجام داده توانمندی حزب الله را به صفر رسانده و یا به حداقل رسانده است. در هر مرحله ای که دشمن اعلام می کرد ، حزب الله از توان شلیک موشکش چیزی باقی نمانده ، حزب الله آن روز و روز بعد آن چند برابر آن موشک شلیک می کرد.

شلیک کردن موشک ، امر ساده ای نبود. امام به دلیل ورزیدگی و زبدگی که مجاهدین حزب الله وجود داشت ، خیلی دقیق به دلیل تمرینات فشرده ای که از سال 2000 تا 2006 به صورت پیوسته و به عنوان طرحی که حزب الله پیش بینی کرده بود به نام طرح سید الشهدا استمرار داشت. مدیر این طرح عماد بود. طراح این طرح هم عماد بود.

نکته سوم ، تاکتیک حزب الله برخلاف جنگ ها ، این جنگ هیچ خاک ریز مقدمی نداشت ، هر نقطه اش یک خاکریز بود.

نقطه مهمی که وجود دارد ، یک ضربه حزب الله مشابه ضربه امیرالمومنین در جنگ خندق بود، در به زمین زدن عمرو بن عبدود.  چرا؟ چون ناجی اسلام است.

حزب الله در ضرباتی که طراحی می کرد ، بعضی از ضرباتش یک مرتبه ساختار کامل رژیم را از دور خارج می کرد.

آن چیزی که دشمن تصورش را نمی کرد و حزب الله او را در غافلگیری قرار داد ، مسئله موشک های دریایی بود. آن روز برای اولین می خواست موشک دریایی مورد آزمایش قرار بگیرد. این جوری توافق سید با عماد شد. چون آن موقع شایع شده بود که سید زخمی شده است و نگرانی بین مردم لبنان ایجاد شد.

باید سید صحبت می کرد. تا آن روز دشمن برتری داشت. چندین مرتبه موشک روی سکو آمد اما اشکال در شلیک به وجود آمد. سید می خواست در صحبت خودش این را اعلام کند. صحبت های سید در حال ضبط بود و قبل از پایان صحبت هایش موشک شلیک شد و سرعت موشک ، سرعت ما فوق صوت بود. به سرعت اصابت کرد. لذا سید در پایان بیانش مثل یک بیان غیبی گفت: الان در مقابل خودتون می بینید ناوچه اسرائیلی را در حال سوختن. این نوع کلام سید با نقطه اصابت موشک با هم مصادف بود. 

و این شد یک پیروزی بزرگ.

آیا در داخل ایران اختلاف نظری در مورد جنگ 33 روزه وجود داشت و یا اینکه همه متفق و القول بودند؟

” در آن مقطع اختلاف نظری وجود نداشت. یعنی همه متفق القول بودند. پیرامون حمایت از حزب الله اعم از حمایت معنوی ، مادی ، تسلیهاتی ، تجهیزاتی ، امکانات ، رسانه ای و چیزی که در چارچوب توان جمهوری اسلامی ایران بود. در داخل نظام کسی تردیدی نداشت و وحدت کاملی برای حمایت از حزب الله و تلاش برای پیروزی حزب الله به معنای کامل کلمه وجود داشت.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *