دغدغه امام جماعت منطقه 12 تهران ، ایجاد مسجد تراز است

دغدغه امام جماعت منطقه 12 تهران ، ایجاد مسجد تراز است

به گزارش پایگاه خبری بشارت قدس ، دغدغه امام جماعت مسجد امام سجاد (ع) ، واقع در تهران ، خیابان پانزده خرداد غربی ، ایجاد مسجد تراز است. در این بخش خبری، برگه ای از زندگی این امام جماعت ( آیت الله سید علی فیض دزفولی ) را می خوانیم.

سیدعلی در خانواده ای مذهبی و عالم پرور در شهرستان دزفول به دنیا آمد، وی فرزند آیت الله «سید فخرالدین فیض دزفولی» از شخصیت های علمی نام آشنای سرزمین خوزستان است.

سید علی فیض دزفولی در کودکی همراه خانواده به تهران آمد و پس از تمام کردن کلاس ششم ابتدایی به قم رفت و از درس برخی از عالمان حوزه علمیه قم استفاده کرد.

وی همچنین مدتی از محضر درس آیت الله علی اکبر برهان در مسجد لرزاده (واقع در تهران، خیابان خراسان، خیابان لرزاده) استفاده کرد. آیت الله فیض در تهران، کتاب «ریاض المسائل فی تحقیق الاحکام بالدلائل» تالیف علی بن محمد علی طباطبایی کربلایی را در محضر مرحوم پدرش فرا گرفت که معادل درس خارج فقه است.

ایشان در سن 21 سالگی کتاب (کربلا یا کانون انقلاب) را تالیف کرد که آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی از مراجع تقلید شیعیان، تقریظی بر آن نوشته است. وی آثار دیگری نیز نوشت که مفید حال جامعه است. آیت الله فیض دزفولی دارای اجازات از برخی از مراجع معظم تقلید همچون آیات عظام، سید ابوالقاسم خوئی، امام خمینی (ره)، حکیم، سید محمود هاشمی شاهرودی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، سید محمدرضا گلپایگانی، سید علی خامنه ای (مقام معظم رهبری)، سید علی سیستانی، محمدتقی بهجت و لطف الله صافی گلپایگانی، در نقل روایات و احادیث و انجام امور حسبیه است.

بنا به گزارش پایگاه خبری بشارت قدس، امام جماعت مسجد امام سجاد (ع) درباره اجازه ای که از امام راحل دارد گفت: ” وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد، امام خمینی (ره) اجازات در اخذ وجوهات را از نصف به یک سوم کاهش دادند، که بنده به ایشان عرض کردم، اخوی شما (آیت الله پسندیده) به بنده از طرف حضرت عالی، در اخذ وجوهات، اجازه نصف را دادند. امام (ره) فرمودند: همان نصف باشد. نکته جالب دیگر اینکه اجازه من، مهر اقامتگاه امام خمینی (ره) در جماران را دارد که به نظرم تنها اجازه ای است که چنین مهری را دارد.”

آیت الله سید علی فیض دزفولی، از جوانی مبلغ دین بود و در مقطعی همزمان با تحصیل، مشغول تدریس نیز بود. وی مدتی نائب آیت الله برقعه ای در مسجد تکیه دولت شد تا اینکه پس از درگذشت آیت الله برقعه ای، و بنابر دعوت جمعی از مومنان تهران، امام جماعت راتب این مسجد شد. وی همچنین مدتی در یکی از مساجد محله وصف نار (واقع در تهران، ابتدای جاده ساوه) نیز امام جماعت بود.

پس از گذشت چندی، ایشان به درخواست آیت الله سید اسماعیل سجادی حسینی تبریزی و دعوت جمعی از کسبه متدین بازار بزرگ تهران، به مسجد امام سجاد (ع) رفت. وی با همراهی هیات امنا، توانست این مسجد را به یکی از مساجد موفق در سطح منطقه 12 شهر تهران تبدیل کند.

این مسجد در تمام مناسبت های دینی، پایگاه اجتماع تعدادی از هیات های مذهبی و مداحان و پیرغلامان اهل بیت (ع) است و جلسات تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، به صورت هفتگی در مسجد امام سجاد (ع) برگزار می شود.

از جمله فعالیت های این مسجد می توان به فعالیت های خیرخواهانه و اهدا بسته های حمایتی به نیازمندان ، کمک به آسیب دیدگان سیل و زلزله و … را نام برد.

امام جماعت مسجد امام سجاد (ع) با روحیه مبارزاتی و انقلابی خود ، مبارزه با رژیم شاهنشاهی ، حضور در جبهه هشت سال دفاع مقدس را در کارنامه اش ثبت نمود.

منبع: خبرگزاری شبستان

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *