تحلیل جنگ 33 روزه توسط سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس

تحلیل جنگ 33 روزه توسط سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس

بنا بر گزارش مجله خبری بشارت قدس ، سردار سلیمانی در گفتگو با سایت نشر آثار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به بررسی زمینه های جنگ 33 روزه بعد از گذشته 5 سال از حضور آمریکا در کشور های عراق و افغانستان پرداختند.

بیانات سردار سلیمانی در تحلیل جنگ 33 روزه:

  • مسئله جنگ 33 روزه یکسری عوامل پنهانی داشت که در واقع عوامل واقعی جنگ بود و یک عوامل ظاهری و آشکار داشت که بهانه آن عوامل پنهانی بود. البته این که عرض می کنم عوامل پنهانی داشت، ما اطلاعاتی در مورد آمادگی رژیم داشتیم، اما اطلاعاتی که دشمن هجومی انجام دهد ، نداشتیم و بعدا به دو جمع بندی رسیدیم که:
  • قبل از شروع این جنگ، بنا بوده جنگی با سرعت و غافلگیری انجام شود و در آن غافلگیری حزب الله منهدم شود. این جنگ در شرایطی اتفاق افتاد که: دو اتفاق مهم ، یکی مربوط به کل منطقه افتاده بود و دیگری به خود رژیم صهیونیستی اختصاصا وجود داشت.
  • در مسئله منطقه ، آمریکا با توجه به حادثه 11 سپتامبر به یک توسعه فوق العاده ای در حضور نیروهای مسلح خودش در منطقه ما رسیده بود که تقریبا مشابه آن در جنگ جهانی دوم بود.
  • در سال 1991 که اولین حمله صدام به کویت انجام شد ، آن هجوم آمریکا و شکست صدام یک ته نشین مسلحانه ای در منطقه ما داد که منجر به استقرار نیروی آمریکا شد. اما بعد از 11 سپتامبر ، هجوم سنگینی که آمریکا داشت، نزدیک 40 درصد از نیروهای مسلح آمریکا مستقیما وارد منطقه ما شدند. بعدا در طول مدت به دلیل تغییراتی که انجام گرفت بیش از 60 درصد ارتش آمریکا اعم از نیروهای داخلی یا نیروهای بیرونی وارد منطقه ما شد. بنابراین یک حضور بسیار حجیم در بعد کمی که فقط در عراق باید بالای سر 50 هزار سرباز وجود داشت و بیش از 30 هزار نفر نیروی آمریکایی در افغانستان بود و یک نیروی 200 هزار نفری آموزش دیده و متخصص به منطقه ما در کنار فلسطین هجوم آورد. این حضور فرصت هایی را برای رژیم صهیونیستی ایجاد می کرد. یعنی حضور آمریکا در عراق ، مانع تحرک صعودی ها در سوریه بود. تهدیدی بر علیه دولت سوریه و ایران هم محسوب می شد.
  • طبیعتا این موضوع به رژیم صهیونسیتی فرصتی می داد که از این موضوع بهره برداری کند و اقدامی را انجام دهد.
  • نظام رژیم صهیونسیتی بر مبنای این تصور ، خصوصا دولتی که سرکار بوده ( دولت بوش ) یک دولت سریع التصمیم بود. خصوصا تیمی که در کاخ سفید همراه با رژیم صهیونیستی بود. بنابراین آن ها فرصت را مناسب می دانند و چنین اقدامی را انجام می دهند.
  • رژیم صهیونیستی می خواست مجدد به انهدام برگردد و باعث تغییر در جنوب لبنان (که با شروع جنگ این عمل معلوم شد) شود. اصل این است تا مردمی که در جنوب لبنان هستند ، کوچانده شوند.

منبع : خاکریز فرهنگی وارثین در آپارات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *